Algorytm wskaźnika korekty

Zasady korekty paliwowej
i algorytmu ustalania wartości procentowego wskaźnika korekty paliwowej dla przesyłek międzynarodowych lądowych

  1. Korekta paliwowa to formuła automatycznej modyfikacji wysokości wynagrodzenia operatora logistycznego z tytułu wykonanych usług transportowych stosownie do niezależnych od operatora logistycznego zmian cen oleju napędowego.
  2. Stosowaną przez P.H.U.T. WSCHÓD formułę korekty paliwowej cechują poniższe zasady:
    • Korekta paliwowa odzwierciedla zmiany cen paliw.
    • Aktualny poziom ceny paliwa jest ustalany w oparciu o ceny hurtowe oleju napędowego w PKN Orlen i Grupy LOTOS, co pozwala na faktyczne odniesienie do zmiany cen paliw na polskim rynku, bez uwzględniania wpływu marż stacji benzynowych w poszczególnych częściach Polski na dynamikę zmian średnich cen paliwa.
    • Określenie średniej ceny paliwa odbywa się w cyklach miesięcznych.
    • Mechanizm korekty paliwowej działa zarówno przy podwyżkach, jak i przy obniżkach cen paliw, co powoduje zwiększenie albo zmniejszenie ceny za usługę przewozu przesyłki w stosunku do ceny w poprzednich okresach.
    • Zmiany aktualnej wartości wskaźnika nie są dokonywane przy każdej zmianie ceny paliwa, lecz dopiero po przekroczeniu określonego progu wrażliwości.
    • Korekta paliwowa jest uwidoczniona na fakturach P.H.U.T WSCHÓD jako oddzielna pozycja, co pozwala Klientowi na dokładną obserwację jej wpływu na koszty logistyki.
  3. Algorytm ustalania wartości wskaźnika korekty paliwowej.
    • Wartość wskaźnika korekty paliwowej ustalana jest w cyklach miesięcznych  i obowiązuje przez cały miesiąc kalendarzowy.
    • Wartość wskaźnika korekty paliwowej na kolejny miesiąc publikowana będzie na stronie https://www.wschodtransport.pl  do 22 dnia kalendarzowego poprzedniego miesiąca  (np. wskaźnik na wrzesień publikowany jest 22 sierpnia). Jeżeli powyższy termin przypada w dniu wolnym od pracy w P.H.U.T. WSCHÓD, wartość wskaźnika publikowana jest w pierwszym dniu roboczym po wyżej wymienionym dniu wolnym od pracy.
    • wskaźnika korekty paliwowej przyjmowana jest średnia cen hurtowych  oleju napędowego za 1m3: olej napędowy  Orlen (82%) oraz olej napędowy  Lotos (18%) z okresu: 
      – od 21 dnia poprzedniego miesiąca;  
      – do 20 dnia bieżącego miesiąca;
    • Ceną bazową służącą do wyliczenia wartości wskaźnika korekty paliwowej jest cena hurtowa paliwa w wysokości 2.791 zł/1m3.

Aktualny wskaźnik korekty paliwowej w transporcie międzynarodowym:

Miesiąc obowiązywaniaŚrednia cena ON w PLN/m3Wskaźnik korekty %
Styczeń 20204,06910,50 %
Luty 20204,13510,50 %
Marzec 2020
Kwiecień 2020
Maj 2020
Czerwiec 2020
Lipiec 2020
Sierpień 2020
Wrzesień 2020
Październik 2020
Listopad 2020
Grudzień 2020